Η Ομόνοια νίκησε την Αρατάτ.

Η Ομόνοια νίκησε την Αρατάτ-Αρμενία στο Γερεβάν με 1-0 χάρη σε γκολ του Βραζιλιάνου στο τέταρτο λεπτό της παράτασης.

Όχι μόνο αγχώθηκε, αλλά της… βγήκε η ψυχή!

Η Ομόνοια επικράτησε 1-0 της Αραράτ-Αρμενία στο Γερεβέν, με το παιχνίδι να οδηγείται και στην παράταση αφού οι δύο ομάδες δεν βρήκαν τον δρόμο για τα δίκτυα στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης.

«Ήρωας» για τους πράσινους, ο Τιάγκο (94’) που στο ντεμπούτο του στην Ευρώπη κατάφερε να λυτρώσει το «τριφύλλι».

Η ομάδα της πρωτεύουσας εξασφάλισε λοιπόν το εισιτήριο για τον δεύτερο προκριματικό γύρου του Τσάμπιονς Λιγκ, όπου την ερχόμενη Τετάρτη (26/8, 20:00) θα αναμετρηθεί με την Λέγκια Βαρσοβίας στο «Βόισκα Πολσκιέγκο» και πάλι σε μονό παιχνίδι.

Η Ομόνοια έδωσε τον πρώτο της επίσημο αγώνα μετά από πέντε μήνες και αυτό φάνηκε στα 120 λεπτά που έπαιξε στην Αρμενία.

Πόδια βαριά, αρκετές λάθος μεταβιβάσεις στοιχεία αναμενόμενα μετά την πολύμηνη αποχή, όμως οι πράσινοι έμοιαζαν αποδυναμωμένοι αφού ο προγραμματισμός δεν έχει ολοκληρωθεί μέχρι στιγμής.

Οι απουσίες των Ντάρμπισαϊρ-Ορτέγα-Ακιντόλα που ήταν πέρσι στο ρόστερ ήταν εμφανείς, καθώς δεν φανέρωσαν τις επιθετικές αρετές που συνήθιζαν την λήξασα σεζόν.

Υπενθυμίζουμε ωστόσο πως η μετεγγραφή πολυθεσίτη επιθετικού είναι προ των πυλών, καθώς έγιναν οι απαραίτητες διεργασίες στο πρόσφατο διάστημα.

Προσθήκη αναγκαία αφού το καλεντάρι της Ομόνοιας είναι γεμάτο για την σεζόν 2020-21 σε Κύπρο και Ευρώπη αν καταφέρει να πραγματοποιήσει μακρύ ταξίδι.

Το ματς.

Μέτριο έως… χλιαρό ήταν το πρώτο μέρος της αναμέτρησης με την Ομόνοια να ελέγχει και την Αραράτ-Αρμενία να… απειλεί.

Οι πράσινοι έμοιαζαν μουδιασμένοι, σημειώθηκαν και κάποιες λάθος μεταβιβάσεις, ενώ ο Τιάγκο που ήταν ο πιο δημιουργικός παίκτης του «τριφυλλιού» κλείστηκε από τους αντιπάλους με αποτέλεσμα να περιορίσουν την «δράση» του.

Ο Γκουφράν στο 28’ απείλησε για πρώτη φορά την εστία του Φαμπιάνο, καθώς μετά από φάση διαρκείας, η μπάλα έφτασε στα πόδια του, έπιασε το γυριστό σουτ το οποίο κόντραρε και κατέληξε μόλις έξω.

Το «τριφύλλι» άργησε, αλλά ισοφάρισε τις ευκαιρίες στο 42’ όταν ο Κακουλλής πίεσε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, η μπάλα κόντραρε όμως δεν του έκανε το χατίρι και κατέληξε δίπλα από την εστία των γηπεδούχων.

Ένα λεπτό αργότερα, το τακουνάκι του Ουταμπάντζο σταμάτησε στην εξωτερική των δικτύων του Φαμπιάνο, καθώς η άμυνα των φιλοξενουμένων δεν έδιωξε αποτελεσματικά.

Το δεύτερο ημίχρονο ήμασταν… στο ίδιο έργο θεατές.

Μέτριος ο ρυθμός, η Ομόνοια κρατούσε μπάλα χωρίς όμως να έχει την ουσία.

Κατέγραψε μόνο μια φάση στο 53’ μετά από εξαιρετικό σουτ του Ντούρις από το ύψος του πέναλτι, το οποίο απέκρουσε εντυπωσιακά ο Τσούπιτς.

Οι Αρμένιοι απάντησαν άμεσα, καθώς στο 64’ το σουτ-βολίδα του Ουταμπάντζο κόντραρε στην πλάτη του Λανγκ και κατέληξε μόλις έξω.

Κάποιες προϋποθέσεις σημειώθηκαν, όμως το γκολ και οι μεγάλες φάσεις έλειπαν και πάλι από το ματς. Παράταση με πόδια… βαριά.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην ημίωρη παράταση, με τους παίκτες των δύο ομάδων, να παρουσιάζονται αρκετά κουρασμένοι, ειδικά οι πράσινοι που είχαν να δώσουν επίσημο αγώνα εδώ και 5 μήνες.

Όμως, σε μια υποδειγματική επίθεση, με την έναρξη της παράτασης η Ομόνοια κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα, όταν ο Μποτεάκ έδωσε στο 94’ εξαιρετική κάθετη στον Τιάγκο ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Τσούπιτς και με ψύχραιμο πλασέ άνοιξε το σκορ.

Μάλιστα, τέσσερα λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι έμειναν και με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Χουμάνες στο 98’ αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα μετά από φάουλ στον Μποτεάκ.

Ωστόσο το 101’ ο Λανγκ στην προσπάθεια του να διώξει, έστειλε τη μπάλα μόλις δίπλα από την εστία του Φαμπιάνο, ενώ ο Βραζιλιάνος κίπερ ήταν εξουδετερωμένος.

Το «τριφύλλι» έλεγχε το παιχνίδι, διαφύλαξε το υπέρ του αποτέλεσμα και έφυγε από το γήπεδο με την πρόκριση στις αποσκευές.