Ανασκόπηση 20ης αγωνιστικής

Με τον αγώνα Δόξα - Αγία Νάπα σήμερα στις 19:00 πέφτει η αυλαία της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, μια αγωνιστική που χάρισε μεγάλες συγκινήσεις και έχει προσδώσει επιπλέον ενδιαφέρον για την συνέχεια.

Μια αγωνιστική που στιγματίστηκε όπως και πολλές άλλες φέτος από τις αδυναμίες και τα λάθη των διαιτητών.

Πάμε να δούμε τι έγινε στον κάθε αγώνα ξεχωριστά από τους οποίους η αθλητική μας στήλη δεν κατάφερε να προβλέψει σωστά μόνο ένα.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ - ΑΕΚ 0-0

Ο αγώνας της πρωτοπόρου ΑΕΚ ήταν αυτός στον οποίο έπεσε έξω στην πρόβλεψη της η στήλη μας. Οι κιτρινοπράσινοι έμειναν για δεύτερη συνεχή αγωνιστική χωρίς νίκη μένοντας στο 0-0 απέναντι στην κακή Νέα Σαλαμίνα και νιώθουν πλέον την ανάσα των συνδιεκδικητών. Αν και οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν για περισσότερο από ένα ημίχρονο με παίχτη περισσότερο δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του αγώνα να επιβάλουν τον ρυθμό τους και να γίνουν ιδιαίτερα επικίνδυνοι. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι έβαλαν πίεση αλλά δεν μπόρεσαν να φτάσουν στο γκολ.

Η φάση του αγώνα: Η αποβολή στο 27' επηρέασε αλλά όχι τόσο την εξέλιξη του αγώνα αφού η ΑΕΚ ήταν καλύτερη όπως αναμενόταν. Η φάση που θα μπορούσε να αλλάξει τα δεδομένα ήταν στο 81' όταν ο Λαρένα πέρασε την μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων αλλά την πρόλαβε ο Τσιγκουίνι λίγο πριν αυτή περάσει την γραμμή τέρματος.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ - ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ 3-2

Μια από τις μεγαλύτερες ανατροπές στην ιστορία του κυπριακού ποδοσφαίρου έκανε το απόγευμα του Σαββάτου η Ανόρθωση απέναντι στον Απόλλωνα. Η ομάδα της Αμμοχώστου που έχανε με 0-1 από το 14' με γκολ-πέναλτι του Ντα Σίλβα, στο 51' έμεινε με δέκα παίχτες λόγο αποβολής του Γκάμπριελ. Σαν να μην έφτανε αυτό 7 λεπτά αργότερα μένει με 2 γοκλ πίσω έπειτα από αυτογκόλ του Χόλγκερσον. Η συνέχεια, μαγική για την ομάδα της Ανόρθωσης. Δείχνοντας θέληση και χαρακτήρα μεγάλης ομάδας κατάφερε να ανατρέψει ένα παιχνίδι που θα θεωρούσε χαμένο και ο πιο αισιόδοξος της φίλαθλος. Ο Χόλγκερσον ήταν αυτός που ξεκίνησε την μεγάλη ανατροπή παίρνοντας το αίμα του πίσω 9 λεπτά μετά το αυτογκόλ. Ο Λαίφης ισοφάρισε στο 75 για να έρθει ο Πελέ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στις καθυστερήσεις να ολοκληρώσει τον άθλο.

Η φάση του αγώνα: Μπορεί να έιχαμε 5 γκολ και μεγάλη ανατροπή ωστόσο όλα θα ήταν διαφορετικά αν στην φάση του 78' ο Απόλλωνας κατάφερνε να σκοράρει και να κάνει αυτός το 2-3. Αρχικά έσωσε ο Κόπριβετς και στην συνέχεια αστόχησε από κοντά ο Αγγελή.

ΑΕΛ - ΑΠΟΕΛ 0-1

Συνεχίζει την αντεπίθεση της η ομάδα του ΑΠΟΕΛ που είδε την διαφορά της από την κορυφή να μειώνεται στους 2 βαθμούς μετά και την εκτός έδρας νίκη απέναντι στην ΑΕΛ. Δίκαιη σε γενικές γραμμές επικράτηση αφού το ΑΠΟΕΛ κινδύνευσε ελάχιστα. Το γκολ πέτυχε στο 51' ο Νούνο Μοράις.Δεν αξίζει να ασχοληθεί κάποιος με κάτι άλλο από τον αγώνα παρά μόνο με την διαιτησία η οποία ήταν τόσο χάλια που θα καταγγελθεί και από τις δύο ομάδες.

Η φάση του αγώνα: Δεν μπορεί να είναι άλλη από την πολυσυζητημένη φάση του 58'. Δείτε την ανάλυση της εδώ

ΟΜΟΝΟΙΑ - ΕΡΜΗΣ 1-0

Η Ομόνοια έστω και δύσκολα κατάφερε να περάσει το εμπόδιο του Ερμή. Καλύτερη καθ όλη την διάρκεια του αγώνα οι πράσινοι που τελικά κατάφεραν να κερδίσουν με πέναλτι του Σιέριταν στο 90' σε φάση που διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι φιλοξενούμενοι. Πολύ δύσκολη η συγκεκριμένη φάση και ο διαιτητής δεν θα είχε δίκαιο οτι και να έδινε.

Η φάση του αγώνα: Δεν μπορεί να έιναι άλλη από την εκπληκτική ενέργεια του Μπατιμπανγκά στο 90' που έφερε και το πέναλτι-γκολ.

ΕΝΠ - ΑΡΗΣ 2-2

Σε ένα παιχνίδι μεγάλης σημασίας για τους γηπεδούχους οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 2-2 σκορ που χαρακτηρίζεται ως δίκαιο στο τέλος του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να αγωνίζονται από νωρίς με 10 παίκτες λόγο της αποβολής του Ράνου στο 38' ο οποίος είχε προλάβει 5 λεπτά νωρίτερα να δώσει το προβάδισμα στον Άρη. Ανοικτό το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο με το Παραλίμνι να ισοφαρίζει με τον Παπαδόπουλο στο 50' να βρίσκεται πάλι πίσω στο σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αουρέλιο στο 61' και να καταφέρνει τελικά να πάρει τον βαθμό με το γκολ του Μπόζοβιτς στο 67'. Η ισοπαλία σύμφωνα με τα δεδομένα της βαθμολογίας αλλά και του αγώνα αφήνει απόλυτα ικανοποιημένη την ομάδα της Λεμεσού.

Η φάση του αγώνα: Διαφορετική μπορούσε να ήταν η εξέλιξη του αγώνα αν στο 59ο λεπτό δεν υποδεικνυόταν λανθασμένα κατά την άποψη μας το πέναλτι του Άρη.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ - ΠΑΦΟΣ FC 1-1

Συνεχίζει την προσπάθεια της για αποφυγή του υποβιβασμού η ομάδα της Πάφου και κάθε βαθμός είναι πολύτιμος. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ σε μια δύσκολη έδρα όπως είναι το Δασάκι της Άχνας με αμφισβητούμενο πέναλτι στο 26' κατάφερε τελικά να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας με γκόλ του Μάατσι στο 39'.

Η φάση του αγώνα: Διαφορετική θα ήταν η εξέλιξη και πιθανόν η έκβαση του τελικού αποτελέσματος αν δεν υποδεικνυόταν λανθασμένα το πέναλτι για τον Εθνικό Άχνας.